Artykuł z "Twój Głos" numer 39 (361) z 26 września 2018

"Ten deszcz, te parę kropelek, które tutaj spadło to wyraz Bożego błogosławieństwa. Bóg chce w tym momencie użyźnić glebę mojego serca, żeby to Słowo, które przed chwilą wysłuchaliśmy, nie wyschło". (....). Boże Słowo nie mówi, że masz być pierwszy, tylko - "bieg ukończyłem ..."

23 czerwca 2018 roku w Mariapoli Fiore - centrum Ruchu Focolari w Trzciance k. Garwolina odbył się Pierwszy Ogólnopolski Bieg Przełajowy Wychowanków Pieczy Zastępczej MAM w SOBIE SIŁĘ połączony z Piknikiem Patriotycznym w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski.

Organizatorem imprezy była Fundacja PODAJ DOBRO powstała w 2010 r., która od trzech lat zajmuje się wychowankami opuszczającymi domy dziecka. Projekty przez nią inicjowane, takie jak MOTYL (wakacyjny turnus w r. 2016) Mistrzostwa Podkarpacia Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Piłce Nożnej w 2017 roku czy zorganizowany w Trzciance bieg przełajowy mają z jednej strony cel wychowawczy: motywowanie młodzieży, której los pozbawił rodziny bądź ograniczył rodzinne relacje, do podejmowania wysiłku, systematycznej pracy, kształtowania charakteru i samodyscypliny, cech tak bardzo potrzebnych w dorosłym życiu młodego człowieka, który musi poradzić sobie sam. Z drugiej strony imprezy te służą pozyskaniu środków materialnych, które mogą ułatwić tej młodzieży start w dorosłe życie.

Kiedy widzimy, że ktoś sobie nie radzi z czymś to automatycznie pojawia się myśl by mu pomóc. Często ta pomoc bywa jednak wyręczeniem, co nie przybliża tego komu pomagamy do samodzielności. Historia motyla pokazuję te sytuację obrazowo.

Wspieranie, młodego człowieka, słowami "dasz radę", "skup się na tym co potrafisz" jest najlepszą pomocą. Pokonując trudności, często doświadczając cierpienia, staje się silniejszy i przygotowany do kolejnych wyzwań dorosłego życia.
  Fabularny film "Mam w sobie siłę" jest tego najlepszym przykładem

Program MAM w SOBIE SIŁĘ jest wynikiem poszukiwania sposobu by zainspirować młodzież z domów dziecka do podejmowania wysiłku, systematycznej pracy, kształtowania charakteru i samodyscypliny - cech tak bardzo potrzebnych do odnalezienia się w dorosłym życiu. Bieganie ma w sobie wiele wspólnego z życiem. Ciągle gdzieś biegniemy a kluczem w miarę bez wysiłkowego pokonywania kolejnych etapów jest wypracowanie swojego rytmu, tak jak w biegu wyregulowanie oddechu. 

W dniu 15.02.2017 roku, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie dla młodzieży z domów dziecka. Podczas spotkania odbyło się spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych – wojskiem, Policją oraz Strażą Pożarną. Zaproszeni goście mówili o etosie służby drugiemu człowiekowi. Następnie odbyła się krótka pogadanka na temat świadomego korzystania z mediów społecznościowych oraz kreowania wizerunku. Pogadankę przeprowadziła p. Dominika Wąsik z Akademii Pozytywnej Profilaktyki i Terapii Uzależnień z Krakowa. Po niej odbył się koncert kolęd. Po południu młodzież miała jeszcze zorganizowane wspólne wyjście do kina Helios na „Gwiezdne Wojny”.

1

Fundacja została zaproszona na konferencję z okazji VII Tygodnia Wychowania, która odbyła się w Rzeszowie 14 września 2017 r.

Celem konferencji było praktyczne wsparcie działań profilaktyczno-wychowawczych służących młodzieży, rodzinom i szkołom z terenu województwa podkarpackiego. Poruszono m. in. kwestie dotyczące roli pedagoga szkolnego, psychoterapeuty oraz zagadnienia związane z wychowaniem integralnym.

W wydarzeniu wzięli udział rodzice, nauczyciele, katecheci, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, pracownicy poradni, przedstawiciele wydziałów edukacji, samorządowcy odpowiedzialni za profilaktykę oraz członkowie stowarzyszeń i organizacji społecznych działających na rzecz młodzieży i wychowania.
Dominika Wąsik i Teresa Twardosz zaprezentowały zebranym kierunki działania fundacji.

"W środę 7 czerwca br. na boiskach Hotelu Arłamów odbyły się Mistrzostwa Podkarpacia Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Piłce Nożnej zorganizowane przez Fundację Podaj DOBRO.

Turniej rozpoczął się od przedstawienia przybyłych grup. Na murawę boiska dumnie wkroczyli wszyscy zawodnicy pod opieką swoich opiekunów i wychowawców.
Wszystkie drużyny rozegrały swoje mecze zgodnie z harmonogramem. W trakcie turnieju widoczne było ogromne zaangażowanie młodzieży jak również opiekunów. Nad przebiegiem spotkań czuwali sędziowie delegowani przez PZPN.

W turnieju udział wzięło 10 placówek (ok. 100 uczestników):

W dniu 6 maja wraz z podopiecznymi Fundacji udaliśmy się na mecz Wisły Kraków z Lechią Gdańsk. 

Dla naszych podopiecznych była to ogromna niespodzianka, która stanowiła odskocznię od codziennych obowiązków. Młodzież miała wyjątkową okazję, aby zobaczyć na żywo starcie dwóch wspaniałych drużyn.

Mecz, który zakończył się wynikiem 0:1 dla Lechii dostarczył nam wielu niesamowitych wrażeń i emocji, które w trakcie meczu sięgały zenitu. Były okrzyki, przyśpiewki, fale radości i podekscytowanie, gdy drużyna, której kibicowaliśmy, zbliżała się do bramki przeciwnika.

Założenia programowe Fundacji ,,Podaj Dobro” zawierają miedzy innymi działania związane z wychowaniem do wartości, które w szczególności kierowane są do młodzieży opuszczającej pieczę zastępczą. W ramach naszej działalności, 17 lutego 2017 roku, w Domu Dziecka w Łopuszce Małej, odbyło się spotkanie, na którym 24 letnia Agnieszka podzieliła się doświadczeniem z wyjazdu na wolontariat do Indii. Pracowała ona w Indyjskim Instytucie Matki i Dziecka w Kalkucie.

W pewne grudniowe południe w Domu dla Dzieci w Łopuszce Małej odbyły się warsztaty szachowe. Przeprowadził je pan Tomasz Kojder - Przewodniczący Rady Miasta Przeworska, założyciel Klubu Szachowego Gambit Przeworsk wraz ze swoją córką Basią, która zajęła się młodszymi uczestnikami warsztatów. Uczestniczyło w nich dziesięciu wychowanków placówki.

„Z czym kojarzy wam się gra w szachy?” - tym pytaniem rozpoczęło się nasze spotkanie z młodzieżą. Odpowiedzi padały różne. Jednym szachy kojarzyły się ze strategią, wojną, myśleniem, innym z roszadą, obroną, turniejem, jeszcze innym z królem i królową.

18 listopada 2016 roku w Domu Dziecka w Łopuszce Małej odbyły się warsztaty "Kreowanie wizerunku w sieci", które przeprowadziła Dominika Wąsik.

Dziś profil na Facebook-u może założyć każdy, kto umie posługiwać się klawiaturą i ma dostęp do Internetu. Jest to nasza wirtualna wizytówka, tak jak strój czy sposób w jaki się zachowujemy w realnej rzeczywistości. Stare polskie przysłowie mówi - "Jak Cię widzą tak Cię piszą". Profil na Facebook-u to takie wirtualne oczy wielu. Wielu ludzi, którzy na nas patrzą.

Wyjazd młodzieży do Rudenki w Bieszczadach w ramach programu MOTYL8-7dni

Jest piękne sierpniowe popołudnie grupa – 12 wychowanków i 6 opiekunów wyjeżdżamy z Lopuszki do Rudenki k. Leska do schroniska młodzieżowego „ Zielony cień”, prowadzonym przez niezwykle sympatyczną i serdeczną panią Danusię. Dzień zaczynamy zwykle od prezentacji i omówienia treści koloru, potem zajęcia teoretyczne i warsztaty, spotkania w mniejszych grupach, a w przerwach czas na indywidualne rozmowy, zajęcia sportowe, gry i zabawy, filmy.

dscf57394 lipca 2015r. w Krakowie odbyła się  konferencja "Bądźmy Razem Mądrze". W panelu "Rzeczywistość chaosu informacyjnego - wiem, myślę więc sobie poradzę" omówiono tematy:

  • Budowanie relacji - jak uczyć się budowania dobrych relacji w rodzinie i w pracy.
  • Edukacja finansowa - zasady dobrego gospodarowania pieniędzmi.
  • Prawo spadkowe - dlaczego warto o tym mysleć już dziś.
  • Organizacja wolnego czasu - warsztat z kostką sportową.
  • Zdrowy styl życia - co warto o nim wiedzieć.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com

Rozdajemy ciasteczka każdemu kto odwiedzi nasz serwis! Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami używanej przeglądarki.