Tegoroczna edycja warsztatów „Aspekty życia dorosłego” już za nami. Odbyła się pod hasłem „W drodze do marzeń”. Spędziliśmy wspólnie trzy dni, od 23 do 25 lipca, w przepięknych okolicznościach przyrody. Dzięki uprzejmości i gościnności Ruchu Focolare, na czas warsztatów zamieszkaliśmy na terenie miasteczka Mariapoli Fiore. Uczestnikami warsztatów była młodzież z pieczy zastępczej.

Warsztaty rozpoczęły się w piątek po południu od spotkania integracyjnego, podczas którego mieliśmy okazję zapoznać i dowiedzieć się ciekawych rzeczy o sobie nawzajem. Po części integracyjnej młodzież wzięła udział w warsztacie otwierającym, którego celem było zebranie potrzeb i oczekiwań Uczestników. Opiekunowie w tym czasie mieli oddzielne spotkanie z prowadzącymi, które również związane było z diagnozą ich potrzeb. Był to niezwykle owocny czas.

Piątek zakończyliśmy wspólnym spacerem po miasteczku i jego okolicach. Kolejny dzień rozpoczęliśmy wspólnym śniadaniem. Ola, Basia i Terenia bardzo dbały o to żebyśmy się dobrze odżywiali i mieli siły do działania. Sobota była bardzo intensywnym dniem. Do południa odbyły się dwa bloki warsztatowe dla młodzieży oraz dwa bloki warsztatowe dla ich opiekunów. Młodzież pracowała nad poczuciem własnej wartości oraz tym, co chcieliby osiągnąć w życiu – marzeniami i celami.Warsztaty dla opiekunów poświęcone były nadużywaniu TIK oraz superwizji pracy własnej z wychowankami pieczy zastępczej. Po obiedzie i krótkiej sjeście, odbył się kolejny warsztat dla młodzieży, poświęcony rozwijaniu inteligencji emocjonalnej, która jest kluczową kompetencją nierozerwalnie związaną z samorozwojem. Opiekunowie w tym czasie kontynuowali spotkanie superwizyjne. Po tak intensywnym wysiłku przyszedł czas na to żeby odpocząć i wspólnie pobawić się. Zorganizowaliśmy zatem gry i zabawy. Młodzież wraz z opiekunami i prowadzącymi brała udział w zabawach, skeczach i teleturnieju „Familiada”. Bawiliśmy się wyśmienicie! Okazało się, jednak że to jeszcze nie koniec atrakcji. Po pysznej kiełbasce z grilla, zebraliśmy się ponownie w sali, gdzie odbyło się autorskie spotkanie z panem Dariuszem Szczęsnym. Pan Dariusz opowiadał o swojej wielkiej pasji do podróżowania. Jego przygody zapierały dech w piersiach! Opowiadał również o tym, jak radził sobie z licznymi trudnościami i przeciwnościami losu. O swojej wielkiej miłości i ufności do Matki Bożej. Niezwykły człowiek. Po spotkaniu każdy z nas mógł otrzymać autograf z imienną dedykacją w książce pana Darka, zatytułowanej „Przeznaczenie”.

Nie był to jednak jedyny prezent, który otrzymaliśmy tego wieczoru. Dostaliśmy jeszcze coś – niezwykłe świadectwo pani Anastazji. Tego, jak Ona dziewczyna, która miała trudne dzieciństwo zdobyła sławę i rozgłos oraz tego, jak wiara w Boga pomogła Jej nie zgubić siebie i swoich wartości w tym celebryckim świecie. Było pięknie i wzruszająco.

 

Niedziela to ostatni dzień naszych warsztatów. W głowach pojawiła się myśl „tak szybko zleciało…”. Po śniadaniu i wspólnej Mszy Świętej, wysłuchaliśmy historii księdza Roberto. Kolejna niezwykle poruszająca opowieść. Roberto, człowiek który przez większość swojego życia ratował ludzkie życie, jako lekarz anestezjolog, na emeryturze zapragnął służyć ludziom, jako ksiądz, nadal ratując życie. Tym razem jednak, życie wieczne.
Czas na podsumowanie. Warsztat podsumowujący poświęcony był domknięciu oraz zebraniu i ewaluacji tego, co wypracowaliśmy podczas weekendu. Po obiedzie, każdy z nas ruszył w swoją stronę, bogatszy o bezcenne doświadczenie bycia z ludźmi i dla ludzi.

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com

Rozdajemy ciasteczka każdemu kto odwiedzi nasz serwis! Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami używanej przeglądarki.