W Bratysławie 8-10 grudnia odbyło się spotkanie Komisji Ekonomii Komunii z 9 krajów Europy(Słowacja, Czech, Węgry, Chorwacja, Bułgaria, Serbia, Słowenia,Rosja, Rumunia). Uczestnicy podzielili się tym, jak Ekonomia Komunii rozwija się w poszczególnych krajach. Ta prezentacja pokazała zróżnicowanie krajów a szczególnie problemy ekonomiczne w krajach byłej Jugosławii, które w latach 90-tych doświadczyły wojny. Zróżnicowanie w możliwościach i potrzebach biednych.
II Szczeciński Zalew Myśli 2009 Sympozjum „Za darmo nie na darmo. Bezinteresowność, hojność, wspaniałomyślność – o rehabilitację cnót”
Jestem małżonkiem i mam troje już dorosłych dzieci. Na początku lat siedemdziesiątych poznałem Ruch Focolari, którego duchowość mnie zafascynowała. Włączyłem się do wspólnoty Ruchu razem z rodziną.
Zawodowo jestem inżynierem budownictwa lądowego i od roku 1986 prowadzę firmę COMPLEX PROJEKT wykonującą projekty dróg i mostów wraz z ich infrastrukturą.
Kiedy po raz pierwszy spotkałem się z ideą “Ekonomii Komunii”, ta propozycja nowego sposobu prowadzenia firmy spotkała mnie w trudnej ówcześnie sytuacji firmy i zdawała się być szansą zarówno dla mnie, jako formalnego właściciela, ale także dla firmy i ludzi w niej pracujących.
Ekonomia Komunii w praktyce zarządzania przedsiębiorstwem jako przedmiot edukacji biznesowej [1]
Stanisław Grochmal
1. WSTĘP
Gdy w roku 1996 Chiara Lubich, założycielka i ówczesny Prezydent Ruchu Focolari, otrzymywała doktorat honoris causa w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim za wkład wniesiony w rozwój nauk społecznych poprzez projekt ekonomii komunii, nie przypuszczano, że idea ta w ciągu kolejnych 15 lat zostanie rozpropagowana na całym świecie, będzie przedmiotem badań, tematem konferencji oraz kilkuset prac naukowych a przede wszystkim zostanie wcielona w życie w blisko 800 przedsiębiorstwach na wszystkich kontynentach.
DOM, W KTÓRYM RODZI SIĘ WSPÓLNOTA. RODZINA, SPOŁECZEŃSTWO, KOŚCIÓŁ
BENEDETTO GUI
DOBRA RELACYJNE – POMIĘDZY ŻYCIEM EKONOMIĄ A ŻYCIEM PRYWATNYM.
BEZ WSPÓLNOTY ŻYCIE NIE MA JAKOŚCI.
Temat, który mam podjąć kieruje nas w nieco inną stronę, ku innemu zagadnieniu, które może się wydawać nie tak bardzo pilne, lecz jest niemniej ważne: czy współczesne sposoby zarządzania ekonomicznego, nawet jeśli dobrze funkcjonują naprawdę służą obywatelom, w ich codziennym życiu, w ich ‘planach życiowych’?
Do miejscowości Križevci w północnej Chorwacji na spotkanie przybyło ok. 300 osób z 10 krajów Europy Wschodniej by podzielić się doświadczeniem budowy zjednoczonego świata. Spotkanie odbyło się w miasteczku Ruchu Focolari Faro(latarnia). Grupa polska prezentowała doświadczenie ze zorganizowania w Polsce Spotkania Pedagogów, które odbyło się w dniach 1-3 kwietnia w Trzciance.