W dniu 25 sierpnia zostały przeprowadzone „Warsztaty porozumienia bez przemocy". W tym celu Fundacja wynajęła salę i teren oraz kuchnię z jadalnią w ośrodku Mariapoli Fiore w Trzciance gm. Wilga.  W warsztatach wzięło 30 osób, w wieku od 7 do 17 lat, którzy przyjechali ze swoimi rodzicami z różnych miejscowości województwa mazowieckiego.

Uczestnicy zostali podzieleni na 5 grup po 6 osób. Warsztaty,  w ramach wolontariatu, przeprowadziło 3 specjalistów  z doświadczeniem psychologicznym i pedagogicznym w pracy z dziećmi i młodzieżą w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i wdrażania działań profilaktycznych. Do realizacji zadania zatrudniono na umowę zlecenie  5 asystentów  z kwalifikacjami do pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami.

Specjaliści przygotowali scenariusz 5 działań, które z pomocą asystentów zostały przeprowadzone w każdej grupie.

Działanie 1. Opracowanie scenki „Droga do szkoły" z podziałem na role wśród uczestników, zawierającej zarówno zachowania przemocowe jak i zachowania fair play. Po obejrzeniu scenki uczestnicy dzielili się, które zachowania wzbudziły w nich lęk i stres. Celem tego działania było zidentyfikowanie zagrożeń i poznanie sposobów obrony.

Działanie 2. Ćwiczenia komunikatów raniących i komunikatów wspierających. Komunikaty zostały wypisane na tablicy. Uczestnicy w parach mieli za zadanie użyć zarówno komunikatu raniącego jak i wpierającego w stosunku rozmówcy. Uczestnicy  młodsi mogli komunikować się w formie rysunkowej.

Działanie 3. Warsztaty też były zabawą i formą rywalizacji. Do tego użyto kostkę sportową. Przedstawiono jej zasady a następnie na początku każdej zabawy uczestnicy mieli za zadanie rzucić kostką i w czasie zabawy kierować się wyrzuconym przez siebie hasłem, a po zakończeniu zabawy podzielić się, czy to się udało.

Działanie 4. W ramach działania „Zróbmy coś razem" było pieczenie babeczek i wspólne konsumowanie.

Działanie 5.  Wspólne oglądanie filmu „Bezcenny dar" było niezwykle inspirujące. Wszyscy wypowiadający się uczestnicy uznali, że warto nad sobą pracować i być dobrym.

Uczestnicy w ramach warsztatów otrzymali drugie śniadanie i podwieczorek oraz zjedli obiad, który przygotowała kucharka zatrudniona na umowę zlecenie.

Uczestnicy wyjechali zadowoleni gdyż oprócz treści przedstawionych na warsztatach nawiązali nowe rówieśnicze znajomości. Rodzice zapewnili, że chętnie przywiozą swoje dzieci na kolejne warsztaty.

 

Zadanie publiczne  dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

 

 

JSN Decor template designed by JoomlaShine.com

Rozdajemy ciasteczka każdemu kto odwiedzi nasz serwis! Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami używanej przeglądarki.